Ciekawe miejsca w Małopolsce: Wysowa-Zdrój

Wysowa-Zdrój to wieś uzdrowiskowa, położona w województwie małopolskim. Administracyjnie podlega pod powiat gorlicki oraz Gminę Uście Gorlickie. Leży w Beskidzie Niskim, w dolinie rzeki Ropy. Miejscowość od dawna znana jest z leczniczych wód mineralnych, przy czym uzdrowisko jest zdecydowanie bardziej kameralne niż inne uzdrowiska w Polsce. Lokalna infrastruktura noclegowa nie służy wyłącznie kuracjuszom – wieś jest lubiana przez turystów, spragnionych kontaktu z dziką przyrodą i przepięknych górskich widoków.  Wysowa-Zdrój proponuje noclegi przez cały rok. Każda pora roku jest dobra, by odwiedzić to niezwykłe uzdrowisko.

Wysowa-Zdrój pochodzi najprawdopodobniej z XIV wieku. Właścicielem ziemskim był Jan Gładysz, któremu ziemie te przekazał król Kazimierz Wielki. Ród Gładyszów posiadał włości do XVI wieku. Kolejni właściciele to Brzeziński, Zborowscy i Tarłowie, a także Maciej Lanckoroński, o którym mówiono, że „corocznia tam używa kąpieli, której czerstwość zdrowia swego przypisuje”. To właśnie hrabia Lanckoroński zapoczątkował wodolecznictwo w Wysowej, chociaż wyznanie zbójnika zwanego Sobczak z XVII wieku o tym, że wraz z kompanami leczył się wodami „na francze” wyraźnie wskazuje, że walory lecznicze lokalnych wód były znane zdecydowanie wcześniej.

Początek uzdrowiska przypada na początek XIX wieku, kiedy to Ignacy Zychowicz rozpoczął budowę domu zdrojowego. Następnie powstał zakład, a Wysowa uzyskała status miejscowości o charakterze kuracyjnym. Pod koniec XIX wieku w uzdrowisku roiło się od kuracjuszy – rocznie leczyło się tutaj aż dwa tysiące osób, co na tamte czasy było niesamowitym osiągnięciem. Najwspanialsze czasy dla uzdrowiska trwały do wybuchu I wojny światowej, potem znaczenie uzdrowiska zaczęło wygasać i nie udało się już przywrócić czasów dawnej świetności tej miejscowości.Wojna zniszczyła wieś, a dwudziestolecie międzywojenne gustowało już w innych miejscach. Uzdrowisko odbudowała spółka lekarzy z Krakowa, ale nie udało się im przekroczyć liczby siedmiuset kuracjuszy rocznie.

Co robić w uzdrowisku? Wizyta w Wysowej to czas koncentracji na własnym zdrowiu, a także korzystania z wielu atrakcji. Warto jest zwiedzić cerkiew pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła, położoną na Szlaku Architektury Drewnianej. Miłośników aktywnych form wypoczynku z pewnością zainteresuje turystyka konna oraz liczne szlaki piesze i rowerowe. Zimą jest tutaj raj dla narciarzy, nawet dla początkujących – można skorzystać z nauk w szkółce.

3 myśli na temat “Ciekawe miejsca w Małopolsce: Wysowa-Zdrój”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>