Kultura góralska w Bukowinie Tatrzańskiej

Wielu gości przyjeżdża w Tatry, aby przemierzać tutejsze szlaki turystyczne wędrując po górach i zaliczając kolejne szczyty, hale, przełęcze i doliny. Tutejszy masyw uchodzi za szczególnie atrakcyjny, z uwagi na piękne widoki, które rozciągają się ze ścieżek spacerowych, oraz obecność licznych stawów i strumyków. Niemniej jednak, tutejsza baza noclegowa umożliwia chętnym również zapoznanie się z ciekawą kulturą i sztuką góralską, która od wieków rozwijała się tutaj, wyróżniając się znacznie na tle tradycji z innych regionów kraju.

Latem dla turystów organizowane są przejażdżki bryczką, a zimą – kuligi. Takie wycieczki zapewniają świetną zabawę, a po drodze nieraz przewodnik pokazuje najciekawsze miejsca, snuje gawędy, lub wspólnie śpiewa się kolędy lub pieśni ludowe. Po powrocie z wyprawy często ma miejsce ognisko lub grill wraz z potańcówką, oraz degustacją lokalnych potraw góralskich, wśród których nie brak oczywiście grzańca i oscypka. Huczna zabawa trwa nieraz i do białego rana. Od czasu do czasu do hoteli przyjeżdżają na występy góralskie zespoły ludowe, które prezentują tradycyjne pieśni i przyśpiewki, z charakterystycznym dla nich zawodzeniem i pokrzykami. Oprócz pokazów wokalnych można także zobaczyć taniec górali w strojach ludowych, którzy skaczą z ciupagami, pokazując typowe dla tutejszej kultury pozycje i gwizdy. Aby wyciszyć się po dosyć dynamicznym występie, widzowie mogą wysłuchać profesjonalnego gawędziarza, który opowiada zabawne anegdotki związanie z życiem codziennym górali.

Przebywając czy to w Bukowinie Tatrzańskiej, czy w jednej z licznych okolicznych wiosek, warto przejść się po okolicy, aby obejrzeć typową drewnianą architekturę, którą często spotyka się w tym regionie. Przy odrobinie szczęścia trafi się także na warsztaty rzemieślników lub twórców ludowych, w których można będzie kupić piękne upominki, a być może nawet podejrzeć artystów przy pracy. Od czasu do czasu również dla przyjezdnych organizuje się kursy rękodzieła, na których można nauczyć się paru technik artystycznych. Dla wszystkich, którzy mają tu wykupione noclegi (np. Bukowina Tatrzańska w aplikacji Meteor), miejscowość stanowi znakomitą okazję do poznania ciekawej kultury i tradycji góralskiej, oraz bogatej twórczości muzycznej i rękodzielniczej. Podczas wakacji w Tatrach warto również spróbować typowych dla lokalnej kuchni potraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>