Podróż w czasie w Istebnej

Z białego szaleństwa w Kościelisku [do sprawdzenia➮ blog] czas zrezygnować na konto kolejnej narciarskiej miejscowości. Wśród wielu atrakcji turystycznych jakie oferuje swoim turystom Istebna, malowniczo położona miejscowość w Beskidzie Niskim, znajdują się przede wszystkim walory kojarzone głównie z aktywnym wypoczynkiem, przede wszystkim narciarstwem bądź chodzeniem po górach. Jednak myliłby się każdy, kto sądzi, że te atrakcje turystyczne Istebnej są jedynymi. Miejscowość ma do zaoferowania znacznie więcej, między innymi zabytki, dzięki którym można lepiej poznać folklor i historię tego niewielkiego zakątka naszego kraju. Kilkudniowe poznanie okolicy wraz z noclegami w Istebnej [klik➮Istebna noclegi] w zupełności wystarczy, aby chcieć tu jeszcze kiedyś wrócić.

Obiekty sztuki sakralnej, czyli głównie kościoły i inne podobne świątynie, są bez wątpienia jednymi z  pozostałości kultury materialnej, które bardzo dużo mówią o tradycjach lokalnej ludności. Nie inaczej jest w Istebnej, w której znajduje się kilka przykładów na potwierdzenie tej tezy. Do listy obowiązkowej z całą pewnością zaliczyć należy w tym wypadku przede wszystkim kościół Dobrego Pasterza. Mimo dość prostego wyglądu zewnętrznego, warto wejść do środka, gdyż znajdują się tam bardzo ciekawe polichromie, powstałe przy remoncie kościoła w latach 20. ubiegłego wieku. Co ważne, ich twórcami byli znani lokalni artyści, dzięki czemu ich prace są jednym z przykładów na odrębność tej kultury ludowej.

Należy również zwrócić uwagę na drewniany kościół Świętego Krzyża w Istebnej. Powstały w końcu XVIII wieku kościół, został tutaj przeniesiony z Gliwic. Przez kilka dziesięcioleci pełnił rolę Muzeum Sztuki Regionalnej, dziś jest na powrót czynną świątynią, która jest jednym z punktów mieszczących się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Skoro mowa o architekturze drewnianej, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedn budynek na wspomnianym szlaku. Mowa o kurnej chacie Kawuloków [tutaj ➮informacje], będącej najpopularniejszą wśród turystów izbą regionalną na całym terenie Śląska Cieszyńskiego. Przy domu znajduje się również warsztat, w którym tworzył Jan Kawulok, słynny rzemieślnik produkujący drewniane instrumenty ludowe.

2 myśli na temat “Podróż w czasie w Istebnej”

  1. Do autorek bloga: piękna, rodzinna pasja podróżowania po wspaniałej Polsce! Trzymam kciuki za kolejne wyprawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>