Tajemnicza Polska: Góry Sowie

Góry Sowie to górskie pasmo znajdujące się w Sudetach Środkowych, charakteryzujących się urozmaiconą wysokością – najniższe szczyty mają wysokość około 600 m n.p.m., a najwyższe – są bliskie 1000 m n. p.m. Góry Sowie słyną z niezwykłej urody oraz tajemnic, zwłaszcza z czasów II wony światowej. To właśnie w Górach Sowich hitlerowskie Niemcy tworzyły kompleks Riese (czyli „Olbrzym”). Tajemne bunkry i podziemne przejścia wydrążone w tym regionie do dnia dzisiejszego spędzają sen z powiek poszukiwaczom przygód i skarbów. Góry Sowie to sposób na bardzo ciekawe wakacje w Polsce. Baza wypoczynkowa (Góry Sowie) jest dostosowana do potrzeb wszystkich przyjezdnych, każdy znajdzie tutaj dla siebie perfekcyjne noclegi.

Jedną z kwater Adolfa Hitlera miał być Zamek Książ w Wałbrzychu. To był poniekąd centralny punkt, do którego „dopisano” resztę enigmatycznej strategii, realizowanej z wielkim rozmachem w Górach Sowich. Kompleksy Walim – Rzeczka, Jugowice Górne – Jawornik, Włodarz, Głuszyca – Osówka, Soboń, Sokolec – Gontowa a także te, do których wnętrza wejścia nie zostały jeszcze odkryte – Wielka Sowa i Moszna – to efekt katorżniczej pracy jeńców i więźniów wojennych. Nie jest tak bardzo jasne do czego „Olbrzym” miał konkretnie służyć – najprawdopodobniej, z uwagi na złoża rudy uranu, miał być fabryką broni jądrowej. Cel budowy kompleksu stale pobudza wyobraźnię historyków i pasjonatów tematu. Poszukiwania tajnych wejść nadal trwają, a ich skala uległa zwiększeniu po ogłoszeniu międzynarodowej sensacji w postaci wskazania wielce prawdopodobnego miejsca ukrycia „Złotego Pociągu”, który zaginął podczas II wojny światowej wraz ze złotem III Rzeszy, skradzionym przez Niemcy w Polsce. Czy tylko historia?

Góry Sowie to nie tylko ciekawostka historyczna. To także znakomita przestrzeń do wypoczynku aktywnego lub biernego, wprowadzająca ludzi w stan głębokiego relaksu i fascynacji pięknem polskiej przyrody. To piękno można podziwiać z wieży widokowej, znajdującej się na szczycie Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.). Wieża ta pierwotnie była konstrukcji drewnianej, ale uległa częściowemu zawaleniu jeszcze w XIX wieku. Jest następczynią jest betonowa konstrukcja wysoka na 25 m., zbudowana na początku XX wieku ku czci kanclerza Otto von Bismarcka. W jej wnętrzu znajdowały się zdobne detale nawiązujące do kanclerza – witraże oraz popiersie. Wieża przeszła generalny remont w XXI wieku – jeszcze przez wiele lat będzie cieszyć oczy turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>