Tatry – wędrówki po szlakach

Wakacje za pasem a ty jeszcze nie masz zielonego pojęcia o tym, gdzie spędzisz dwa tygodnie urlopu? Jeżeli jesteś miłośnikiem długich wędrówek górskich, to nie znajdziesz lepszego miejsca na wczasy niż Zakopane. To niewielkie miasteczko zlokalizowane w południowej Polsce bezpośrednio graniczy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym rozciągającym się na malowniczych terenach najwyższego masywu górskiego w Polsce. Obierając Zakopane jako bazę noclegową, możesz stąd organizować długie, jednodniowe wędrówki po okolicznych szlakach, których jest na prawdę sporo.

Każdy, niezależnie od swojej kondycji fizycznej znajdzie w Tatrach szlak odpowiadający jego wytrzymałości. Osoby mniej doświadczone lub słabsze kondycyjnie mogą zacząć swoją przygodę z Tatrami od wędrówek urzekającymi Dolinami. Najpopularniejsza i najchętniej odwiedzana jest trasa prowadząca z parkingu na Polanicy Białczańskiej nad Morskie Oko. Jej długość wynosi około dziesięciu kilometrów, a czas przejścia w jedną stronę to niecałe trzy godziny. Przez większą część trasy jest ona mało widokowa. Można to jednak zmienić, skręcając w prawo przy Wodogrzmotach Mickiewicza i obierając szlak nad Morskie Oko wiodący przez Dolinę Pięciu Stawów. Wędrując tą trasą w pewnym momencie przechodzimy obok Siklawy – największego wodospadu w Tatrach. Trasa przez Dolinę Pięciu Stawów jest niekiedy bardzo stroma, a śliskie kamienie, zwłaszcza po intensywnych opadach deszczu mogą stanowić duże niebezpieczeństwo, więc podczas wędrówki należy zachować szczególną ostrożność. O wiele spokojniejsze są wędrówki Doliną Chochołowską lub Doliną Kościeliską.

Na przebycie trasy od parkingów do najbliższego schroniska będziesz potrzebował niecałych dwóch godzin. Jeżeli po pokonaniu tej wędrówki będziesz czuł niedosyt, to nic nie stoi na przeszkodzie abyś udał się w wyższe partie gór, na przykład na Grzesia lub Trzydniowiański Wierch. Pamiętaj jednak o tym, że zawsze najważniejsze powinno być bezpieczeństwo. Jeżeli nie czujesz się na siłach, to lepiej zostań w schronisku i odpocznij, a zdobywanie szczytów zostaw na czas, w którym będziesz mógł pochwalić się lepszą kondycją fizyczną. Jeżeli przyjechałeś do Zakopanego nie planując wcześniej noclegu, to aby znaleźć wolną kwaterę udaj się do miejscowego Punktu Informacji Turystycznej. Tam w Informatorze jeśli szukasz przytulnego i komfortowego noclegu w Zakopanem pod zakładką „noclegi” z pewnością znajdziesz całe mnóstwo atrakcyjnych ofert noclegowni w stolicy polskich gór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>