Wśród gór i lasów

Korbielów – ta nazwa pewnie większości polskich turystów nie mówi nic albo bardzo niewiele. Zapewne niektórzy mgliście wiążą ją ze Śląskiem czy ziemią żywiecką, jednak zdecydowana większość równie dobrze mogłaby wypowiadać się na temat jakiejkolwiek wioski na Syberii czy w Andach. Warto jednak zwrócić uwagę na Korbielów – wieś znaną z pięknych gór, ciekawych szlaków i wielkiego ośrodka narciarskiego.

Zacznijmy zatem od miejscowych atrakcji – czyli gór. Jak zostało powiedziane we wstępie, Korbielów jest położony na Śląsku, a konkretnie na obszarze Beskidu Żywieckiego – najwyższych gór w Polsce, jeśli nie liczyć Tatr. Sama wioska leży w środku pasma Beskidu Żywieckiego, ok. 20 km od Żywca, w pobliżu granicy ze Słowacją. Co szczególnie istotne, położenie Korbielowa powoduje, iż jest on świetnym punktem wypadowym do wycieczek po górach. Szczególny walor Korbielowa stanowi fakt, iż jest to wieś położona najbliżej masywu Pilska po stronie polskiej. Pilsko z kolei warto odwiedzić co najmniej z kilku powodów: jest to bardzo widokowe miejsce (szczyt jest niezalesiony, porośnięty jedynie kosodrzewiną – roztacza się z niego panorama na Beskid Śląski i Żywiecki), grzbiet Pilska stanowi grzbiet wododziałowy (oddziela zlewisko Bałtyku i Morza Czarnego), a szlak na niego nie jest szczególnie wymagający, pomimo stosunkowo dużej wysokości (1557 m. n.p. m.). Z Korbielowa można również wybrać się na wycieczkę w stronę pasma Babiej Góry – przez Beskid Krzyżowski – czy na zachód, w stronę Rysianki i Hali Lipowskiej.

Jednak tym, z czego Korbielów słynie najbardziej, nie są wycieczki górskie, ale kompleks narciarski. Wybudowany na przełomie lat 80′ i 90′ XX w. ośrodek narciarski na północnych stokach Pilska to jeden z największych i drugi co do wysokości (po Kasprowym Wierchu) tego typu kompleks w Polsce. Trasy w okolicach Korbielowa każdej zimy przyciągają rzesze amatorów białego szaleństwa z całej południowej Polski. Oczywiście, Korbielów jest dobrze przygotowany na duże grupy turystów – w zimie narciarzy, w pozostałych porach roku wędrowców. Wieś posiada rozbudowaną i dobrze zorganizowaną infrastrukturę turystyczną, ze szczególnym uwzględnieniem bazy noclegowej (Korbielów – baza online). Turyści mogą skorzystać z prywatnych kwater, pensjonatów czy większych ośrodków wypoczynkowych. W okolicy znajdują się również pola namiotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>